Co byste měli vědět, než si koupíte dřez

landingfront
 

 

Teoreticky není složité vybrat kuchyňský dřez. Vše, co je potřebné, je zvolit materiál, barvu a velikost.

V praxi musíte počítat s množstvím faktorů, abyste se vyhnuli řezání skříňky pod dřezem, výměně kuchyňské pracovní desky nebo sifonu, a stížnostem ohledně špatného umístění dřezu, což dělá z běžných činností v kuchyni otravu.

Jako výrobce kuchyňských dřezů jsme slyšeli o všech možných potížích, zažívaných lidmi, kteří si důkladně nepromysleli svůj výběr dřezu. V tomto článku se podělíme o naše zkušenosti s:

 1. kam NEumísťovat dřez
 2. proč je lepší zakoupit granitový dřez s připravenými otvory
 3. kdy se dřez nevejde do skříňky
 4. jaký material kuchyňské desky zvolit
 5. k čemu slouží malá vanička u 1.5 – vaničkových dřezů
 6. jak si NEvybrat barvu dřezu
 7. nejdůležitější vlastností dobré kuchyňské baterie
 8. jak se zbavit skvrn na granitovém dřezu

Pojďme si nyní odpovědět na tyto otázky.

 

 

Podívat se na všechny granitové dřezy

Kam NEumísťovat dřez

Dřezy existují v různých tvarech a velikostech – obdélníkové, kulaté, s nebo bez odkapu.

Tak široký výběr umožňuje zákazníkům vybrat si dřez, který se nejlépe hodí do jejich kuchyně. Nicméně, co zákazníci velmi často neberou v úvahu je … místo vedle dřezu.

 

Z praktických důvodů, je nejlepší neinstalovat dřez:

 • ihned vedle varné desky – špinavá voda a prostředek na mytí nádobí se může dostat do vařeného jídla
 • s vaničkou umístěnou v těsné blízkosti lednice nebo stěny – mytí nádobí je nepohodlné s lednicí nebo stěnou hned vedle
 • pod nízko umístěnou skřínkou – tato skříňka ztíží umývání, vyndavání nebo vkládání větších kusů do dřezu, a brání výhledu, když nádobí umývá vysoký člověk.
 • u okna – když umístíte dřez k oknu, meli byste si být vědomi, že vhodné místo pro odkapávač dřezu ve skříňce and dřezem již nepřipadá v úvahu. Navíc, baterie může způsobit nepohodlí při otevírání a zavírání okna.

Pokud máte v plánu namontovat drtič odpadu, je potřeba mu poskytnout množství prostoru pod dřezem.

Naše nabídka zahrnuje sifony montované při stěně, které nevyžadují tolik místa jako běžná řešení, a tak nechávají prostor pro koše na tříděný odpad ve skříňce pod dřezem.

 

Podívat se na všechny granitové dřezy

Proč je lepší zakoupit granitový dřez s připravenými otvory

Granitové dřezy mohou být rozděleny na ty, které:

 1. mají montážní otvory vytvořené výrobcem
 2. nemají žádné otvory, ale mají místa, kde otvory mohou být vyklepnuty vlastními silami
 3. nemají otvory ani zvláštní místa pro ně, a v tom případě musí být tyto zhotoveny speciálním vrtákem

Ze zřejmých důvodů, vyklepnutí otvoru není vždy nejlepším řešením – někdy může vest k odlomení hrany otvoru, což nemůže být opraveno vybroušením. Prosím vemte v úvahu, že na takové poškození se nevztahuje záruka.

Navíc, když si kupujeme dřezy s otvory k vyklepnutí, nebudeme schopni je udělat jinam bez vrtání.

Vrtání díry do dřezu vyžaduje speciální vrták (od přibližně 400 Kč), držák (přibližně 500 CZK) a množství času.

A navíc, staly se případy prasknutí dřezu jak během procesu vrtání, tak během vyklepávání otvorů. Proto řemeslníci, kteří s tímto nemají zkušenosti, občas odmítají dělat otvory, neboť nechtějí nest odpovědnost za jakékoliv poškození dřezu.

Při zakoupení dřezu v našem obchodě vyvrtáme pro Vás otvory bezplatně – kolik chcete a na kolika místech chcete!

 

Podívat se na všechny granitové dřezy

Kdy se dřez nevejde do skříňky

Většina kuchyňských skříněk je vyrobena ve velikostech 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm a 80 cm. Výrobci dřezů jsou si této skutečnosti vědomi, takže velmi často popis jejich výrobku zahrnuje velikost skříňky, do které se daný dřez vejde. Avšak, existuje jedna věc, která může způsobit, že se dřez nevejde do skříňky, pro kterou je určen – dávkovač saponátu.

Ale začněme od základu.

Abychom vložili dřez, který je pokládán na kuchyňskou desku (dosud nejoblíbenější druh dřezu) do skříňky, jeho vanička(y) se musí vejít mezi stěny skříňky. Jinými slovy, vnější šířka vaničky (nebo vaniček) musí být menší než vnitřní šířka skříňky. (Velikost odkapávače nehraje roli, protože nezasahuje do skříňky)

Zde je pohled, jak to vypadá.

Avšak, pokud chcete instalovat dávkovač saponátu, můžete zjistit, že místo pro dávkovač saponátu je v těle dřezu. Zde je pohled, jak to vypadá.

Očividně, montáž dávkovače ve vybraném místě způsobí, že dřez se nemůže vejít do skříňky a prostor na jeho straně bude muset být zmenšen o lahvičku. Proto doporučujeme, abyste pečlivě zvážili umístění dřezového příslušenství ve smyslu kolik místa potřebuje vespod skříňky.

Pokud se rozhodnete objednat dřez od nás, uděláme montážní otvory pro příslušenství na místech dle Vašeho výběru. Tato služba je bezplatná. Vše co je potřeba, je dát nám správnou informaci v komentáři u objednávky.

Podívejte se na naši škálu dřezů:

 

Podívat se na všechny granitové dřezy

Jaký material kuchyňské desky zvolit

Kuchyňská deska, spolu s vhodným dřezem, jsou ty nejvíce vystavené a viditelné složky kuchyně. Avšak, vyplatí se pečlivě zvážit výběr materiálu pro kuchyňskou desku, neboť jakékoliv špatné rozhodnutí zde vynikne na mnoho dalších let.

Kámen, granit nebo kompozit jsou vhodné jak pro dřezy zapuštěné pod desku, tak pro ty pokládané zvrchu desky.

Pro ty druhé mohou být použity desky vyrobené z laminované dřevotřísky. Mohou sestávat z různých druhů dýhy – zahrnujíc imitace dřeva. Bohužel, vzhledem k obtížnosti zajištění odpovídající ochrany hran laminovaných desek proti vodě, nejsou dobrou volbou pro zapuštěné dřezy.

Na druhou stranu, deska ze skutečného dřeva, přestože má pěkný vzhled, nebude dobrou volbou ve většině kuchyní.

Proč ne?

Dřevěné desky nejsou příliš odolné vůči dlouho-trvajícím vlivům vody, takže vyžadují impregnaci. Jedině dubové a týkové dřevo, která jsou odolnější, tvoří výjimku. Přesto, dokonce i pokud máte desku vyrobenou z takového dřeva a provádíte pravidelné impregnace, měli byste pamatovat na soustavné odstraňování vlhkosti, aby dřevo v průběhu let nebobtnalo nebo se nedeformovalo.

Z tohoto důvod doporučujeme dřevěnou desku pouze zákazníkům, kteří využívají kuchyň příležitostně a myjí nádobí zejména v myčce.

 

Podívat se na všechny granitové dřezy

K čemu slouží malá vanička u 1.5 – vaničkových dřezů

Malá vanička u 1.5 – vaničkových dřezů může být použita různými způsoby. Nejčastěji je využívána k rozmrazování masa, umývání ovoce a zeleniny nebo příborů. Přesto, někdy je též využívána jako místo k odmočení příborů se zaschlou špínou, napříkad, před jejich důkladným omytím.

Podívejte se na naši škálu 1.5 – vaničkových dřezů.

Jak si NEvybrat barvu dřezu

Často se setkáváme s názorem, že barvu dřezu je nejlepší vybrat v obchodě.

Avšak pravda je, že při výběru barvy tímto způsobem nejsme schopni určit, jak to bude vypadat v naší kuchyní.

Proč ne?

Protože osvětlení a barvy v kuchyni přímo ovlivňují výslednou barvu celku. Z tohoto důvodu, barva stejného dřezu bude vypadat odlišně v obchodě a v naší kuchyni.

Ještě horší je vybírat barvu pouze pohledem na fotografii na internetu.

Barvy na obrazovkách monitorů se liší v závislosti na technologii displeje, jeho nastavení, stejně tak jako fotoaparát a osvětlení použité v průběhu focení výrobku.

Jaký je tedy nejlepší způsob výběru barvy Vašeho dřezu?

Nejlepší a zároveň nejpohodlnější způsob výběru té správné barvy pro Váš kuchyňský dřez je objednat si vzorky barev.

Objednejte si bezplatné vzorky barev  Pokud si je dnes objednáte, během týdne obdržíte 5 x 5 cm velké vzorky s barvou dle Vašeho výběru, vyrobené ze stejného granitu jako naše dřezy.

 

Podívat se na všechny granitové dřezy

Jaká je nejdůležitější vlastnost dobré kuchyňské baterie

Není tomu tak dávno, co jsme prakticky v každé kuchyni mohli nalézt tradiční řešení s dvěma bateriemi pro teplou a studenou vodu. Některé z nich byly zabudované do dřezu, zatímco jiné do pracovní desky nebo stěny. Přesto, všechny z nich měly tu samou nevýhodu – nízko umístěný odtok vody z výpustě.

To ztěžovalo nalití vody do konvice nebo vložení velkých hrnců do dřezu či ven.

Takové baterie jsou stále dostupné, ale varujeme každého, kdo na ně hledí se sentimentem. Dobrá baterie by měla mít výpusť umístěnou nejméně 15 cm nad základnou baterie. Jedině tak bude snadné a pohodlné používat dřez a baterii.

Nejlepší řešení, na druhé straně, je baterie, která má nejen vysokou vodní výpusť, ale také vytahovací výpusť. Toto je neocenitelné řešení v kuchyních s jednodřezem, který je často naplněn špinavým nádobím.

Nabízíme pochromované a granitové baterie obou druhů. Dodatečně, můžete zakoupit připravené dřezové sestavy s vysoko umístěnými vodovodními výpustěmi.

 

Podívat se na všechny granitové dřezy

Jak se zbavit skvrn na granitovém dřezu

Někdy je na internetových fórech možné narazit na názory, že na granitových dřezech se vyskytují skvrny, které je obtížné odstranit. Je to tak?

Za prvé, hlavní důvod pro vznik skvrn je vysoký obsah minerálů ve vodě, takže skvrny nebudou trápit každého.

Abychom zabránili vodnímu kameni usadit se na dřezu, postačí pravidelně čistit dřez prostředkem na mytí nádobí a vysušit jej utěrkou. Dřez může take být napuštěn jedlým olejem, takže kámen se na něm usazuje pomaleji.

Přesto, pokud je obsah minerálů ve vodě vysoký a nečistili jsme dřez delší dobu, mohou se větší skvrny objevit. Abychom se jich zbavili, doporučujeme dřez čistit kuchyňskou žíňkou s bělidlem (např. Domestos) a po několika minutách usušit utěrkou.

Avšak, varujeme před používáním silných žíravých prostředků, jako je Cif, a drhnutí drátěnkami. Jejich použití může nenapravitelně poškodit povrch dřezu.

 

Podívat se na všechny granitové dřezy