INSTALACE DŘEZU – KTERÝM MÍSTŮM JE LEPŠÍ SE VYHNOUT

Umístění   dřezu může mít významný dopad na  pohodlí  Vaší kuchyně.

 Montáž na  nesprávné místo  nejenže znepříjemní celý váš mycí proces, ale také vám zabrání v provádění řady dalších úkolů ve vaší kuchyni.

 Stává se, že  nesprávné umístění   dřezu je někdy  příčinou  opětovné demontáže veškerého  nábytku.  To často ohlašuje další zásadní  opravu kuchyně.

 Chcete-li se vyhnout tomuto dramatickému scénáři, zvažte některé z  nepříjemných situací,  se  kterými se můžete setkat ve vaší kuchyni,  když je dřez  nainstalován na  nesprávném místě.

  Takže kde je  lepší neinstalovat dřez?

 Varná deska

 Předpisy říkají, že  by neměl být umístěn v  prostoru  menším než 50 cm od plynu nebo varné desky.

 Instalace  dřezu na kratší vzdálenost  samozřejmě nepředstavuje riziko trestních důsledků.     Jste si však jisti,  že  chcete, aby špinavá tekutá  voda, která při   mytí stříká do  stran, spadla přímo do nádobí?

 Totéž platí pro  společnost  elektrické zásuvky.   Její přítomnost kolem  dřezu může způsobit více než malou spoušť.

 Pravděpodobně budete souhlasit s tím, že  vaše mytí nádobí musí  být mnohem zdrženlivější,  když víte,  že jeden falešný pohyb vás  může připravit o elektřinu.

 Instalatérství

 Podle  stavebního zákona  by  dřez  neměl být umístěn dále než 300 cm od  vodovodní stoupačky.

 Instalace příliš daleko od stoupačky vás nejen  vystaví porušení zákona, ale také  ztíží udržení sklonu v odtoku dřezu.

 Další nevýhodou budou  dodatečné náklady na přivedení instalatérských součástí do dřezu.

 Stěna a lednice

 Být v blízkosti zdi a ledničky u  dřezu výrazně omezí vaše pohyby a  učiní váš zážitek z mytí nádobí méně  příjemným a pohodlným. 

  Jak to vypadá  v praxi?  Představte si situac ,  kdy  při  každém pohybu narazíte loktem na zeď nebo ledničku.   Nemůžete se otočit  a pohybovat se tak, jak  je vám to příjemné, protože nonstop něco  omezuje vaše pohyby.   Pokud na vás  nic  nespěchá, tato forma  mytí vás  nemusí nutně obtěžovat.   Nicméně, když  jste ve spěchu a ve stresové situaci, omezení vašich pohybů může být velmi frustrující.

 Okno

  Umístění dřezu pod okno má pouze dvě výhody:

   Přístup k dennímu světlu

  1.   Mírně pestřejší  pohled při používání dřezu.

  Nevýhod může být mnohem více.

  Největší nevýhodou může být  nemožnost otevřít  okno.  V této situaci  je baterie vystavena poškození pokaždé,  když  chcete do kuchyně pustit trochu čerstvého vzduchu.

   Ale co když je umístění dřezu vedle okna  jediným řešením?

 Existuje několik možností.

  1.   Prvním způsobem,  jak  to napravit,  je použití výsuvné baterie. Chcete-li umožnit úplné otevření  okenního křídla,  můžete ji jednoduše vsunout nebo ohnout.
  2.   Druhou metodou je použití vysokého parapetu.  S  baterií pod jejho úrovní  nebude  otevřené okno vadit proti vaší baterii.
  3.   Třetím způsobem je použití široké pracovní desky a umístění  dřezu o něco dále od  okna.

 To vám umožní zvětšit úhel okna  a dokonce umožnit úplný pohyb okna.  Stojí za zmínku, že umístění  dřezu vedle  okna může zahrnovat  neschopnost  namontovat radiátor pod okno.  To  však lze napravit použitím rozšířenější pracovní desky.

 Tím se vytvoří  prostor potřebný pro instalaci  radiátoru do  skříně pod dřezem. V  pracovní desce  bude  naopak možnost vyříznout otvor, který  zajistí cirkulaci vzduchu.

 Jako zajímavé řešení se může  ukázat i použití podlahového  vytápění.

 Umístěním  dřezu vedle okna musíte čelit  nedostatku možnosti  instalace sušičky nad dřezem.  To však není katastrofa.  Řešením může být dřez s odkapávačem a další, externí sušička.

 Poslední nevýhodou budou  viditelné nečistoty na skle způsobené stříkající vodou při mytí.

  Zabraňujte jim tím,   že zakryjete okno závěsem, květinami nebo jinými dekoracemi.

 To  však není  nepříjemná nevýhoda a  po  dokončení mytí stačí sklo otřít suchým hadříkem.

 Žádná pracovní deska v blízkosti  dřezu

  Věnujte pozornost tomu, jak často při  mytí, oplachování nebo  plnění čehokoli potřebujete kus  pracovní plochy,  na kterou můžete odložit  nádobí,  výrobky nebo jiné pomůcky. Takový prostor je nezbytný pro pohodlné používání  vaší kuchyně.

 Nedostatek  přítomnosti  kusu  pracovní desky může proměnit vaše kulinářské dobrodružství v noční můru.

 Nízká závěsná skříňka  Taková skříňka vás může znervóznit  při  mytí nádobí. Začněme tím, že mytí velkých předmětů v  umyvadle na  začátku bude jednoduše  nemožné.  Stojí za to  mít to na paměti v  době, kdy váš dřez bude sloužit jako nástroj pro mytí více předmětů než jen nádobí.

  Další nevýhodou  bude omezení vašich pohybů a viditelnosti při mytí.

 Jste vysoký člověk? Raději  dávejte pozor, abyste se při  ohýbání nepraštili hlavou o skříňku, abyste vyčistili obtížnější  nečistoty při mytí.

 Výška

 Poslední chyba vás může stát nejen  nervy, ale i vaše drahocenné zdraví.

 Mluvíme o umístění  dřezu příliš nízko. Trvá jen   několik minut,  než vám vaše páteř  dá jasně najevo, že vaše poloha  není příznivá pro její zdraví. Z dlouhodobého hlediska to může mít fatální následky.

 Jak  tomu zabránit?

 Správná výška pro umístění stolu je 85 cm vysoká.  Existuje však mnoho  spekulací o  tom,  že je to správná výška pro malé lidi.  Vyšší lidé mohou vyžadovat vyšší umístění pracovní desky. Chcete-li změřit výšku pracovní desky,  která  nám bude nejlépe vyhovovat, jednoduše ohněte  ruce  v  loktech v pravém úhlu a změřte  výšku plus o 10-15 cm  pod  výškou Vašich rukou k  podlaze.

 Mějte však  na paměti  zbytek  domácnosti.  Nejlepší je  vypracovat kompromis tak, aby mytí bylo pohodlné pro všechny.

 Shrnutí

Instalace  dřezu je  nejsložitější  věcí při  renovaci kuchyně. Vyžaduje  znalosti jak  v  truhlářství, tak  v instalatérství. Není divu, protože stejně jako varné zařízení je to jedna z nejdůležitějších věcí v naší kuchyni.

 

Autor

  • Paulina Płócieniczak

    Editorka Lavello blogu, která je zapálená ohledně témat týkajících se srdce každého domova - kuchyně a jejího designu. Miluje funkční, odolná a krásná řešení, která si užijete na mnoho let. Díky její lásce k přírodě, klade velký důraz na přírodní materiály v kuchyni. Jejím cílem je pomoci čtenáářům vybudovat kuchyni jejich snů, kde denní práce přestanou být nepříjemné a stanou se radostnými a unikátními.

    piszepaulina@gmail.com Płócieniczak Paulina