JAK NEVLOŽIT SVOU RENOVACI DO RUKOU PODVODNÍKŮ A AMATÉRŮ?

Čeká vás velká rekonstrukce a vy se v povrchových úpravách vůbec nevyznáte? Musíte najmout spolehlivého profesionála, který bude dělat práci poctivě!

Na co si tedy dát pozor? Jaká jsou rizika výběru neprofesionálního nebo nečestného dodavatele?

Dobrý profesionál je základem každé úspěšné renovace.

Dokonce i nejkvalitnější vybavení pro váš domov vám neposkytne takovou záruku dobrého dokončení jako solidně odvedenou práci. Tím, že učiníme rychlou a neuváženou volbuv tomto ohledu, se můžeme dostat do spousty problémů s naší renovací. Dělat příslovečné “fauly”, narážky a dokonce i podvody jsou nebezpečí, která změní vaši renovaci na noční můru.

Je tedy možné najmout si profesionála na vlastní pěst, aniž byste o práci úplně věděli?

Samozřejmě, že můžete! Dobrý profesionál bude správně interpretovat vaši vizi a vykonávat svou práci podle vašich požadavků. Musíte však vzít v úvahu několik důležitých faktorů, které mohou určit, zda budeváš domov renovován přesně tak, jak chcete. Chcete-li najít spolehlivý profesionální nebo renovační tým, který vytvoří dům vašich snů, vše, co musíte udělat, je naplánovat určitý akční plán.

Rozdělení renovace na různé zaměstnance vám v tom pomůže.

 1. Hledání

Při hledání dobrého profesionála se musíte řídit třemi faktory:

 -zkušenost

 -kvalifikace

 -názory

Než začnete hledat, posuďte rozsah vaší renovace. Ujistěte se, zda je vaše renovace dostatečně malá, aby ji zvládl jeden profesionál, nebo zda se jedná o práci pro větší tým. Jsou zde dobří profesionálové, kteří komplexně provedou celou rekonstrukci od A do Z. Takových je bohužel málo. Ve většině případůse množství poskytovaných služeb bohužel nepromítá do kvality. Je tedy lepší zvážit, zda je lepší najmout instalatéra, elektrikáře, tesaře a finišera zvlášť.

Jak je tedy hledat?

Máme k dispozici několik zdrojů:

 •     Profesionální doporučení

Při výběru profesionála na základě doporučení je nejlepší spoléhat se na odborné znalosti našich důvěryhodných přátel. Ujistěte se však, že osoba blízká vám doporučuje někoho, kdo je dobrý, a ne někoho, kdo se jim líbí. Sympatie mohoujít vždy ruku v ruce s profesionalitou. Za tímto účelem je lepší se zeptat sami sebe, zda vám váš přítel doporučuje někoho jako odborníka nebo jako kolegu. Můžete také jít na místa, která vás zaujala kvalitou zpracování. Ať už je to koupelna vašeho přítele nebo firemní místnost, ve které jste byli, můžete se vždy zeptat na profesionální nebo stavební společnost, která práci provedla.

 •     Sociální média

Po zadání “stavební služby” do vyhledávače uvidíme příspěvky o stavebních službách, společnostech, které mají své vlastní “fanpages” a tematických skupinách, kde můžeme získat pomoc.

Můžeme použít všechny tři možnosti.

Firmy i profesionálové, kteří mají vlastní fanpage na facebooku a instagramu, nám v dobrý den servírují své “portfolio” v poskytnuté fotogalerii. To nám dává příležitost vidět odvedenou práci ještě předtím, než se je pokusíme kontaktovat. V informačním panelu najdeme všechny potřebné údaje o specializaci našeho potenciálního dodavatele.

Druhou možností, kterou máme k dispozici, jsou naši přátelé, kteří mají účet na dané platformě. Můžeme napsat příspěvek na naši nástěnku nebo přidat zprávu a požádat naše přátele, aby doporučili dobrý profesionální nebo renovační tým.

Třetí možností jsou místní tematické skupiny. Můžeme do nich napsat inzerát nebo najít firemní reklamu ve skupině sami.

Hlavní výhodou hledání profesionála v sociálních médiích je možnost požádat o fotografie dokončené práce. Tímto způsobem se můžeme hodně naučit, než se vůbec zapojíme do počátečního rozhovoru.

 •     Vyhledávač Google

Dalším zdrojem, kde můžeme hledat dobré profesionály, je vyhledávač Google. Vtéto lokalitě najdeme vizitky nejdoporučovanějších profesionálů a stavebních firem v našem regionu. Stačí jít do www.google.com, vybrat variantu “Mapy”, zadat do vyhledávače, například: “stavební servis”a zadat název naší lokality. Po kliknutí na tlačítko “vyhledat” se nám zobrazí mapa se všemi společnostmi inzerujícími na tomto webu. Na levé straně bude panel s vizitkami všech firem, kde najdeme možnost kontaktovat vybranou společnost. Zajímavé je, že zde najdeme hodnocení ve formě hvězdiček, stejně jako recenze, které zákazníci dali konkrétnímu profesionálovi nebo společnosti. Na základě těchto údajů si můžeme vybrat, který profesionál nebo společnost nejlépe vyhovuje našim požadavkům z hlediska hodnocení, recenzí a umístění. Po spolupráci máme také možnost takovou recenzi podat osobně.

 •     Reklamy

Poslední možností, ze které si musíme vybrat, jsou inzeráty v novinách a na různých místních nebo tematických fórech. Najdeme zde společnosti a odborníky, kteří poskytují své údaje a popisy s kvalifikací a specifikacemi činností. Některé portály také dávají příležitost poskytnout hodnocení a recenze, podle kterých můžeme nejprve posoudit spolehlivost profesionála.


 1.   První kontakt

Průzkum hotov?

Pokud již máte seznam potenciálních dodavatelů pro vaši renovaci, je čas je kontaktovat a zeptat se na podmínky renovace.

Na co se v tomto kroku musíte připravit?

 •     Předpokládaný čas

Často musíte čekat na dobrého profesionála. Množství práce, které je třeba dokončit, může umožnit finišerovi převzít vaši práci během několika měsíců nebo dokonce čtvrtletí. Pozitivní stránkou je, že je můžete kontaktovat v dostatečném předstihu, což vám pomůže naplánovat vaši renovaci pečlivěji.

Dejte si pozor!  Mírně omezte svou důvěru ve společnosti, které chtějí okamžitě převzít vaši objednávku. Není to pravidlem, ale rychlá připravenost může znamenat nedostatek zakázek, což může mít za následek nízkou kvalitu služeb.

 •     Počáteční ceny

Drtivá většina dodavatelů pro takové práce bude chtít přijít na místo a provést počáteční posouzení rozsahu práce. Profesionálové to dělají zdarma. To znamená, že chtějí pečlivě analyzovat rozsah zakázky a předem odhadnout náklady. Pokud potenciální “profesionál” poskytne nabídku po telefonu, aniž by znal podrobnosti, ukazuje to na jeho nedostatek profesionality nebo nízké odhodlání. V takové situaci je lepší omezit důvěru.

 •     Předběžný rozpočet

Náklady na renovaci mohou kolísat v závislosti na kvalitě a ocenění profesionála. Před schůzkou je dobré si stanovit cenové rozpětí, se kterým jste schopni souhlasit. Je také dobrý nápad nastavit finanční rezervu pro nepředvídanou práci nebo nákupy.


 1.   Nastavení smluvních podmínek

Našli jste profesionála, který provede vaši rekonstrukci?

Než přijde k vám domů, aby se podíval na práci a prodiskutoval celkovou práci, včetně odměny, je dobré se připravit na několik věcí.

Nejprve mu musíte objasnit svá očekávání. Pokud nemáte technické znalosti, je nejlepší to říci na začátku. Profesionál, který analyzuje váš nápad na interiér, bude používat technické názvy, které vám mohou být neznámé. Pokud něčemu nerozumíte, požádejte ho, aby vám to znovu vysvětlil. Parafrázujte jeho výroky a zeptejte se, zda jste správně pochopili. Je lepší vyhnout se situaci, kdy zmateně přikyvujete na něco, co může být zcela odlišné od vašich skutečných očekávání.

Buďte připraveni diskutovat o několika tématech:

 •     Předmět

Máte svůj vysněný designový nápad? Než se schůzka uskuteční,musíte dobře naplánovat kompletní vizualizaci vašeho nového dekoru. Udělejte to co nejjasněji. Za tímto účelem dobře naplánujte každý prvek centimetr po centimetru. Samozřejmě se budete muset spolehnout na odborné znalosti profesionála v mnoha věcech. Čím lépe si však vizualizujete konečný výsledek pro sebe, tím lépe jej sdělíte dodavateli.

 •     Další řešení

Každý má svou ideální vizi. Ne každý si to může uvědomit. Co se stane, když vám odborník řekne, že skříňky, které jste si nechali opravit, se nevejdou do vašeho pokoje? Nebo bude váš koncept zahrnovat kompletní demontáž instalace, což výrazně zvýší náklady?

Ukáže se, že mnoho plánů při střetu s realitou nemá právo na existenci… Zvláště pokud nemáte žádné technické znalosti o předmětu. Takže je lepší být připraven rychle změnit koncept. V takové situaci bude profesionál očekávat, že učiníte rychlé rozhodnutí…. Jinak to pro vás udělá sám. Proto si při plánování renovace připravte několik variant týkajících se jak uspořádání, tak nastavení jednotlivých prvků.

 •     Konečná cena

Jakmile je koncept nastaven, je čas určit částku. Někdy musí odborník přepočítat shromážděné údaje a na tomto základě vám poskytne vypořádání telefonicky nebo zasláním zprávy. Stává se také , že na základě předchozích objednávek bude zhotovitel znát cenu svého díla již na místě. Při finalizaci částky objednávky se ujistěte, že se jedná o konečnou částku a zda dodavatel vybírá zálohu. Vyhněte se placení v plné výši před dokončením práce! Možná vás překvapí, když se jednoho dne renovační tým prostě neukáže a každý pokus o kontakt skončí “Ano, ano, přijdeme to udělat za pár dní.”

 •    Nakupování

Problém nakupování lze vyřešit dvěma způsoby. Můžete nakupovat sami nebo si nákupy nechat udělat dodavatelem. Pokud chcete nakupovat sami, požádejte o vytvoření seznamu s potřebnými položkami. Pokud jsou naopak nákupy materiálu odpovědností dodavatele, požádejte o účtenky a faktury jako skutečný důkaz výdajů. Profesionálové, kteří často nakupují ve stavebnictví, mají přístup k mnoha zajímavým slevám. To může být pro vás velmi efektivní, pokud můžete důvěřovat svému dodavateli.


 1.  Čas na zahájení renovace

Když k vám přijde váš důvěryhodný profesionál, aby začal svou práci, musíte předem zařídit několik věcí. Pokud nemáte rádi cigaretový kouř, okamžitě o tom všechny varujte a ukažte na místo, kde se může kouřit. První aktivitou, kteroubude renovační tým provádět, je “špinavá práce”. Buďte proto připraveni na snášení hluku, prachu a odpadu. Uveďte místo, kde jsou odpadky odneseny, aby mohly být vyzvednuty obvyklým způsobem.

Pracovní postup

Pokud v renovačním týmu není člověk, který by se s vámi na vizualizaci dohodl, ujistěte se, že team dobře zná svůj úkol.

Když začne přesnější práce, čas od času sledujte posádku a zeptejte se, jak práce probíhá. Příliš častý pohled na jejich ruce může být profesionálům nepříjemný, ale krátký neformální rozhovor nikomu neublíží. Když je denní práce hotová, sledujte pokrok a pokud máte pochybnosti, neváhejte se zeptat.

Pokud bylo pro určité oblasti najmuto několik odborníků, ujistěte se, že si navzájem nepřekážejí. Cesty instalatéra, elektrikáře a finišmana se mohou často křížit, což vede k pozastavené práci. Důležité je také pořadí, ve kterém je práce provedena…. Pravděpodobně nechcete, aby elektrikář přišel po čerstvě položeném sádrokartonu, aby vytvořil otvory pro kabely…. Za tímto účelem požádejte všechny profesionály, aby mezi sebou stanovili pořadí provedení.

Dokončení

V okamžiku, kdy profesionál opustí staveniště, ujistěte se, že vše, co udělal, bylo dvakrát zkontrolováno…. nebo vícekrát. Dohlédněte na to, aby se police a předměty lepily na stěny,jak potřebují, barva pokrývá stěnu v každém koutě a skulinách a každá položka byla správně nainstalována.

Buďte opatrní! Mnoho nedostatků často vyjde najevo po čase!

Spolehlivý profesionál sám se bude chtít pochlubit dobře odvedenou prací.

Shrnutí

Jak vidíte, aby vaše renovace proběhla hladce, musíte předvídat mnoho věcí.

Nemusíte však být alfou a omegou v oblasti stavebnictví.

Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit, zda budete spokojeni skonečným výsledkem. Mějte je na paměti při plánování renovace! Dobrá příprava vám umožní dohlížet na vaši renovaci s klidem, aniž byste se museli ponořit do odborných znalostí.  Nejdůležitější je, aby celý proces renovace probíhal bez obav. Zda vše půjde podle plánu, je v rukou profesionála. Musí však být profesionálem ve svém oboru a musíte mu jasně sdělit, co očekáváte.

Autor

 • Paulina Płócieniczak

  Editorka Lavello blogu, která je zapálená ohledně témat týkajících se srdce každého domova - kuchyně a jejího designu. Miluje funkční, odolná a krásná řešení, která si užijete na mnoho let. Díky její lásce k přírodě, klade velký důraz na přírodní materiály v kuchyni. Jejím cílem je pomoci čtenáářům vybudovat kuchyni jejich snů, kde denní práce přestanou být nepříjemné a stanou se radostnými a unikátními.

  View all posts