JAK SI VYBRAT KUCHYŇSKOU BATERII – DISKUSE O NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH FUNKCÍCH

Poslechněte si audio verzi

 

Při výběru kuchyňských baterií se často řídíme pouze estetickými úvahami. To často vede k výběru modelu, který je nepohodlný a frustrující.

Pojďme se podívat, co trh v současné době nabízí z hlediska vlastností a funkcí kuchyňských baterií. To vám pomůže vybrat model, který budete rádi používat po mnoho dalších let.

Praktické a nepraktické výpustě kuchyňské baterie

Výpusť je prostě trubka, ze které vytéká voda.

Na trhu jsou kohoutky s výpustěmi v mnoha různých typech. Máme vysoké výpustě, nízké výtoky, malé výpustě, velké, vertikální nebo zakřivené výpustě, otočné (120° – 240°), výpusti s pohyblivými spoji, podokenní kohoutky (ideální pro umyvadla umístěná pod oknem) nebo výsuvné výtoky. Z praktického hlediska nejlépe fungují obloukové výtoky s přídavnou výsuvnou výpustí.

Baterie Lavello 700

Díky zakřivenému tvaru bateri při mytí hlubokých nádob nepřekáží. Na druhou stranu, výsuvný sprej je užitečný pro mnoho těžko dostupných míst.

Řízení vodního paprsku – praktičnost versus klasika

V současné době dominují vodovodní baterie s jediným postřikem a regulací teploty vody sortimentu nabízenému většinou výrobců.

Klasika se dvěma kohoutky vychází z módy kvůli své nízké praktičnosti. Nyní se většinou používají v retro a art deco bateriích.

Baterie Lavello 800 Černá

Jednopáková baterie je ovládána s… jednou rukou. Průtok a teplotu vody můžeme snadno regulovat. Protože to můžeme udělat rychle, šetříme vodu a tím i peníze.

Kuchyňská baterie a úspora vody

Díky moderní technologii baterií můžeme ušetřit vodu i peníze.

Jaké prvky by měla mít úsporná baterie?

Keramická hlava  – slušná keramická hlava je nezbytná. Je odolnější než utěsněná hlava a je méně pravděpodobné, že bude kapat.

Perlátor / provzdušňovač – jemné síto, které provzdušňuje proud vody. Díky tomu je proud silnější. A jak každý ví, hustší proud vody usnadňuje mytí.

Kuchyňský provzdušňovač

Perlátory obvykle snižují spotřebu vody o 15%, ale na trhu najdete i takové, které snižují spotřebu až o 60%!

Režim sprchování  – některé baterie umožňují změnit režim výstupu vody na režim sprchování. Tento režim poskytuje ještě lepší výsledky než provzdušňovač, což umožňuje rychlejší pokrytí omytého povrchu vodou a rychlejší opláchnutí.

Baterie Lavello Classic (vytahovací ruční sprcha)

Režim Eco –  toto tlačítko je obvykle umístěno na zadní nebo boční straně baterie a omezuje maximální průtok vody na 5-7 litrů za minutu. Tlačítko musí být stisknuto, aby se dosáhlo maximálního průtoku. Po dokončení mytí se tlačítko vrátí do předchozí polohy.

 Termostat – umožňuje nastavit teplotu vytékající vody. Někdy kuchyňské baterie s termostatem také umožňují aktivaci režimu Eco (viz výše).

Bezdotykové baterie –  vybavené pohybovým senzorem – voda teče, když dáte ruce nahoru. Jedná se o drahé řešení, ale ekonomické a šetrné k životnímu prostředí. Častěji se však používají spíše v umyvadlových bateriích než v dřezových bateriích.

 Baterie s elektrickým ohřívačem vody – se osvědčí v bytech, kde musíte dlouho čekat, než začne z potrubí proudit teplá voda. Ohřívače vody obvykle ohřívají vodu na 80 stupňů, takže s nimi není možné vařit čaj. Ohřívače teplé vody se dodávají ve formě modelů integrovaných do směšovacího kohoutku nebo samostatných modelů.

Shrnutí

Při výběru baterie do kuchyně nesledujte jen módu – zkontrolujte, která z nich je nejpraktičtější.