Jak ušetřit místo v kuchyni a vyhnout se nepořádku?

Poslechněte si audio verzi

Někdy mohou být rozměry naší kuchyně příliš malé, aby se do nich pohodlně vešlo všechno kuchyňské náčiní. Ale znamená to nutně, že bude nutné zbavit se většiny nástrojů potřebných pro naše kulinářské experimenty? Ukazuje se, že ne tak docela.

S příchodem nových přístrojů pro naše kulinářské experimenty se naše pracovní plocha může trochu zmenšit. Znamená to však, že budeme odkázáni na neustálé poskakování nad kuchyňským náčiním nebo na jejich neustálém přeskupování z rohu do rohu? To sevytrácí, ne tak docela.

Existuje několik způsobů, jak využít kuchyňský prostor ekonomičtěji.

V následujícím článku představujeme několik nápadů, které vám pomohou zachránit váš pracovní prostor a zajistit, abyste mohli pohodlně fungovat tváří v tvář značnému množství kuchyňského vybavení.

 1. Kuchyňské věšáky

Jen málo lidí si uvědomuje, kolik věcí může být zavěšeno na našich stěnách.

Možná vás překvapí, kolik věcí, které zabírají místo ve vašich skříňkách a zásuvkách, se může stát dekorací vaší kuchyně.

Stěna mezi pracovní deskou a nástěnnými skříněmi může být mnohem lépe využita, pokud ji použijeme jako místo, kde zavěsíme naše nádobí.

Instalací proužků, polic, věšáků nebo magnetu nad pracovní prostor můžete zavěsit věci jako:

 • prkénka
 • papírové ručníky
 • dózy (například s mátou, bazalkou nebo petrželkou)
 • koření
 • láhve, například s octem nebo vínem
 • brusky
 • hrnce
 • víčka plechovek
 • nože

Na trhu jsou celé panely věšáků, které vám pomohou použít stěnu k zavěšení různých kuchyňských potřeb.

 1. Prostor pod deskou

Sokl pod skříňkou je často nevyužitým prostorem, pod kterým se hromadí nečistoty, rozlité tekutiny a potravinářské drobky, které spadly na podlahu a byly vklouznuty pod nábytek.

Může být využit lépe?

Ano, samozřejmě! 

Pro takový úkol budete potřebovat truhláře, ale podstavec se může stát velkou zásuvkou nebo systémem zásuvek na kolečkách, do kterých můžeme umístit množství různých kuchyňských potřeb.

V zásuvce umístěné pod deskou budeme moci uložit takové věci jako:

 • pánve
 • plechy na pečení
 • lžíce
 • síta
 • textilie
 • náhradní houby
 • tkaniny
 • pytle na odpadky

A co víc, přítomnost zásuvek umožňuje přístup ke skříňce na samém patře, takže můžeme takovou zásuvku vytáhnout a vyčistit toto obvykle nepřístupné místo každou chvíli.

 1. Prostor pod stropem

Při nákupu nábytku stojí za to věnovat pozornost tomu, jak vysoko se nachází.

Desky nábytku často nejsou navrženy tak, aby šly až ke stropu.

Tento prostor je navržen tak, aby kuchyně vypadala vizuálně větší.

Kuchyně postavené po strop zpravidla působí dojmem, že jsou menší, ale pokud jde o schopnost pojmout potřebné nádobí a spotřebiče, stojí za zvážení, zda je vzhled v této situaci nejdůležitější.

V prodejnách nábytku existuje jen málo nabídek, které vám umožní postavit celý prostor od kuchyňské zástěry až po samotný strop, ale s využitím služeb tesaře se můžete na takový projekt co nejvíce spolehnout.

 1. Nákladní koše

Nákladní koše vám umožní využít celý prostor kuchyňské skříňky shora dolů. Obvykle přicházejí ve dvou formách:

 • Vertikální zásuvky s koši

Takové zásuvky vám umožní rozvíjet úzké prostory ve vaší kuchyni. Instalací vertikálního koše v nich na háčkách, můžete vybavit kuchyň modulem, který vám pomůže organizovat.

Nákladní koše mohou snadno držet předměty, jako jsou koření, příbory, nápoje a další tekutiny v lahvích

 • Rohové koše

Rohové nákladní koše vám umožní maximálně využít vaši rohovou skříňku. A co víc, nákladní koš v této lokalitě vám dává možnost mít lepší přístup k vašim nástrojům, protože když otevřete skříňku, všechny vyjedou spolu s čelem nábytku.

 1. Víceúrovňové zásuvky, moduly, organizéry

Není neobvyklé, že prostor v kuchyňských skříňkách není plně využit. Je to proto, že nechceme mít hromady naskládaných hrnců, pánví a misek v každé skříni.

Takové řešení znamená, že pokaždé, když chceme něco vyndat, musíme čelit vytažení veškerého nádobí ven.

Nástroje, jako jsou víceúrovňové zásuvky, moduly, organizéry, vám pomohou lépe spravovat každou zásuvku a polici.

 1. Alternativní uložení

Musí být všechny spotřebiče v kuchyni?

Pomocníci, jako je parní hrnec, odšťavňovač, další pomůcky, které nepoužíváte každý den, nemusí být v kuchyni.

Pokud je prostor drasticky omezený a nebudou fungovat žádné metody, aby se vše dostalo do jedné místnosti – udělejte výběr.

Mějte nejdůležitější nádobí po ruce, zatímco ty, které používáte méně často, mohou být umístěny například do skříně na chodbě.

Dokončení

Rozsáhlá škála nástrojů nás někdy nutí používat neobvyklá řešení. Ukazuje se však, že cesta se dá najít na všechno. Někdy si sami neuvědomujeme, kolik prostoru nám naše kuchyně ještě může nabídnout.