JAK SPOČÍTAT NÁKLADY NA RENOVACI

Obáváte se, že náklady na renovaci předčí Vaše očekávání? Nejste si jisti, jak postupovat při plánování rozpočtu na renovaci? Máme pro vás jednoduchý návod krok za krokem, abyste mohli naplánovat rozpočet na renovaci.

 Proč je dobré plánování rozpočtu na renovaci základem úspěšné renovace?

 Náklady na renovaci jsou při Vašich přípravách zásadním problémem

 Zpravidla je to nejtěžší věc k odhadu, protože ve Vaší cestě je mnoho skrytých “překvapení”, které si často ani neuvědomujete.

 To je obzvláště obtížné, když naše znalosti povrchových úprav nejsou na velmi dobré úrovni… A koneckonců, ne každý má po ruce zkušeného odborníka, který mu pomůže naplánovat rozpočet měsíce před zahájením práce.

 Velmi často, okouzleni stanovenou cenou, utrácíme každou korunu za interiér našich snů. Výsledkem je, že když se do cesty naší renovaci postaví nečekané výdaje, dostaneme se do potíží a začneme dělat řadu chyb, které naši situaci jen zhoršují.

 Stanovení ceny díla a materiálů potřebných k dokončení našeho interiéru je ovlivněno mnoha faktory, které se mohou v průběhu času měnit a stát se zdrojem problémů.

 Abychom mohli dobře plánovat naše výdaje, musíme odstranit co nejvíce nejistých proměnných, aby se náklady vešly do našeho plánovaného rozpočtu.

 Jak tedy přistupovat k přidělování rozpočtu, když si neuvědomujeme všechny náklady, které jsou před námi?

 Zde je jednoduchý návod, který vám pomůže třídit všechny Vaše výdaje a přizpůsobit své finance Vašim prostředkům: 

  1. Uveďte všechny prvky vašeho dekoru

 Chcete-li jasně určit počáteční odhad nákladů, musíte rozdělit renovaci na faktory. Bez klasického papíru a tužky, nebo chcete-li, bez excelu, se to neobejde.

 V tomto kroku je důležité zahrnout každý i ten nejmenší prvek,  který plánujete začlenit do své nové výzdoby.

 Vám to pomůže při nakupování, a profesionálovi přijde vhod, určit přesný odhad nákladů na implementaci. Aby bylo zajištěno, že žádný prvek vašeho dekoru nebude přehlédnut, je nejlepší naplánovat renovovaný pokoj zdola nahoru s přihlédnutím k:

  1.   zařízení, která mají být nahrazena (např. voda, elektřina, plyn, topení, větrání, klimatizace)
  2.   Materiál povrchové úpravy podlahy
  3.   Materiál pro konečnou úpravu stěn
  4.   Materiál povrchové úpravy stropu
  5.   Dveře
  6.   Okna
  7.   Sanitární zařízení (např. umyvadlo, dřez, vana, toaleta)
  8.   Nábytek
  9.   Osvětlení
  10.  Dokončovací prvky (např. podlahové lišty, zásuvky, vypínače světel)
  11.   Dekorativní prvky.

  Vaše vizualizace by neměla opomenout žádný z prvků plánovaného dekoru. Přehlédnutí kteréhokoli z nich může zvýšit náklady na jeho instalaci v pozdějších fázích nebo mu zcela zabránit. Jistě, je dobré provést takovou analýzu více než jednou. 

BUĎTE OPATRNÍ!  Ujistěte se, co skutečně jde do každé jednotlivé součásti! Možná vás překvapí, že náklady na žárovky vás budou stát více než náklady na samotnou lampu a náklady na rám dveří a kliky převýší náklady na dveře, na které se díváte. 

  1. Získejte rozměry každé místnosti

Aby bylo možné odhadnout náklady na rekonstrukci, budete potřebovat přesné měření celé místnosti. Pro úplné čtvercové záběry budete muset zahrnout rozměry:

  • podlahy
  • všech stěn
  • stropu
  • dveří
  • oken

Dobrá podrobná metrika bude klíčem k určení Vašich potřeb a možostí při nákupu vaší renovace. 

Při měření zohledněte, kolik plochy bude každý prvek zabírat, např. bude každá stěna pokryta stejnou barvou? 

Pokryje dlaždice celou stěnu, nebo jen její část? Jaké rozměry bude mít nábytek na míru? Jaké budou délky nových instalací? 

  1. Vypočítejte náklady na materiál

Pokud již znáte rozměry svého pokoje a jak bude vypadat, je čas přejít k výpočtu nákladů. 

Existuje mnoho různých typů kalkulaček pro výpočet nákladů na renovace, které jsou k dispozici na webu a můžete snadno vyhledávat na Googlu. Stačí zadat rozměry místnosti do kalkulačky a vybrat si ze seznamu dostupných materiálů a kalkulačka provede výpočet za vás, včetně ceny za práci. 

Budete odhadovat věci, jako je nábytek, sanitární zařízení a dokončovací materiály na základě cen dostupných ve stacionárních nebo internetových obchodech.

POZOR! Chcete neztrácet čas dalšími změnami? Když vypočítáte potřebu materiálů, jako jsou dlaždice, podlahové panely, vyhlazovací barva, lepidlo, zahrňte 10-20% rezervu pro možné úpravy. 

Pojistěte se jen pro případ! Zatímco děláte nějaký předběžný výzkum, zjistěte levnější náhrady za dekorační prvky, které jste sledovali. Taková alternativa vám umožní udržet eso v rukávu, v případě, že potřebujete snížit náklady na renovaci. Věnujte však pozornost kvalitě levnějších náhrad. Je velmi důležité se ujistit, že pokud budete potřebovat koupit materiál později, dodavatel jej bude mít stále na skladě. 

Bylo by nepříjemné čelit situaci, kdy v případě zvýšené poptávky po konkrétním materiálu zjistíte, že zásoby byly právě vyčerpány a nevíte, kdy se sortiment v obchodě znovu objeví. 

  1. Cena stavebních prací

Cena, kterou musíte zaplatit za profesionála, závisí na velikosti rekonstrukce a na tom, co do ní bude skutečně zahrnuto. 

Chcete-li znát přesnou cenu práce, musíte pozvat odborníka do svého domova. Po telefonu bohužel není možné prezentovat rozměr práce a jasně specifikovat, jaké jsou vaše požadavky. Během návštěvy profesionála musíte použít předem připravené poznámky a zjistit bod po bodu, zda profesionál vzal v úvahu každý detail při odhadu. Mezitím ho požádejte, aby doplnil váš nákupní seznam o potřebné rámy, lepidla a další prostředky k instalaci dekoračních prvků, které jste si vybrali. 

BUĎTE OPATRNÍ!  Ujistěte se, že odborník vypočítal svou službu od A do Z a vzal v úvahu veškerou práci, která může mezitím přijít. Asi nechcete na samém konci slyšet větu typu: “No, protože tam bylo ještě to a tamto a dohromady to bude o 50 000 korun víc”. 

Je také velmi důležité zajistit, aby odborník prezentoval hrubou cenu. Byl by to pro vás nepříjemný zážitek, kdybyste museli k dohodnuté ceně připočítat dalších 21% DPH…. 

  1. Cena dodatečných nákladů

Dodatečné náklady se při plánování rekonstrukce velmi často vůbec nezohledňují. Objevují se nečekaně a berou peníze z Vašeho rozpočtu téměř nepostřehnutelným způsobem.

 Patří sem náklady, jako jsou:

 Sutiny

 Během velké renovace zjistěte, jak se vypořádat s odstraňováním nečistot. Sutiny si můžete sami odvézt na skládku, objednat si kontejner nebo speciální pytle, pro které se na vámi určeném místě objeví určené služby.

 Náhradní materiály

 Velmi často přehlíženým výdajem jsou náhradní materiály. Když renovujeme část našeho domu, musíme počítat s potřebou dočasně odstranit domácí potřeby, které používáme každý den. Uspořádání malého dřezu, ve kterém se umyje nádobí, sporáku, na kterém se ohřívá jídlo, nebo přechod na stravování je výdaj, který může také zanechat významnou stopu v našem rozpočtu.

 Čistící prostředky

 Tváří v tvář renovaci je úklid vaším denním chlebem. K tomu budete potřebovat specializované čisticí prostředky a čisticí nástroje, které se budou nepřetržitě opotřebovávat. Stěrače, záclony, fólie odolné proti prachu a nečistotám jsou příslušenstvím, které je třeba doplňovat nejčastěji.

 POZOR! V případě větší renovace může být nutné přestěhování nebo dočasná dovolená. Jedná se o samostatný náklad a je lepší jej počítat jako zcela samostatnou investici. 

  1. Optimalizace nákladů

 Abychom minimalizovali naše výdaje, musíme se nejprve ujistit, že v našem dosahu nejsou k dispozici žádné slevy nebo propagační akce. Chcete-li to provést, je dobré se zeptat zaměstnanců obchodu na všechny dostupné SLEVY nebo PROPAGAČNÍ AKCE, nebo se zeptat některého z našich přátel, kteří pracují ve stavebnictví, zda mají nějaké zaměstnanecké slevy.

 Může se také ukázat, že váš profesionál má věrnostní kartu v konkrétním stavebním diskontním obchodě a může vám tak zařídit levnější přístup ke stavebním materiálům.

 Při nákupu materiálů, jako jsou dlaždice, panely a barvy, ujistěte se, že pokud máte přebytečný materiál, můžete se vrátit v obchodě, kde nakupujete.

 Velmi často může být prostor pro chyby, na které se předem připravíte, zbytečný. Většina stavebních obchodů přijímá vrácení zboží bez odůvodnění, pokud balíček nebyl předem otevřen. Nicméně je lepší se ujistit, že taková služba je určitě k dispozici v konkrétním obchodě.

 POZOR! Nesnižujte náklady na renovaci sami! V okamžiku, kdy renovace začne přerůstat vaše finanční možnosti, je lepší konzultovat snížení nákladů se svým odborníkem, než abyste to dělali sami. Udělat chybu v takovém okamžiku vás může vystavit ještě větším výdajům.

 Shrnutí

 Při výpočtu nákladů na renovaci mohou i ty nejmenší detaily znamenat kolosální rozdíl. Čím více se dozvíte o vaší rekonstrukci, tím více nepředvídaných výdajů se můžete vyhnout. Nezapomeňte, že během renovace se změní mnoho věcí. Ani ta nejlepší příprava vás neochrání před neznámým. Abyste byli dostatečně připraveni, nejlepší variantou je, když si připravíte 10 – 20% svého rozpočtu na nečekané výdaje.

 

 

Autor

  • Paulina Płócieniczak

    Editorka Lavello blogu, která je zapálená ohledně témat týkajících se srdce každého domova - kuchyně a jejího designu. Miluje funkční, odolná a krásná řešení, která si užijete na mnoho let. Díky její lásce k přírodě, klade velký důraz na přírodní materiály v kuchyni. Jejím cílem je pomoci čtenáářům vybudovat kuchyni jejich snů, kde denní práce přestanou být nepříjemné a stanou se radostnými a unikátními.