Kuchyňský ostrůvek – co o něm potřebujete vědět?

Poslechněte si audio verzi

Kuchyňský ostrůvek je velmi oblíbený díky své praktičnosti. Řada výhod, které nabízí, činí kuchyňský ostrov, a to jak z hlediska vzhledu, tak užitečnosti, skvělou volbou.

Průvodce, který jsme připravili, vám umožní nakonfigurovat váš ostrov tak, aby na jedné straně usnadnil Vaše každodenní činnosti a potěšil Vaše hosty.

Jaké jsou výhody kuchyňského ostrůvku?

Největší výhodou kuchyňského ostrůvku je, že nejsme omezeni a nemusíme se při našich kulinářských experimentech dívat jen na zeď.

To je velmi výhodné při večírcích, kdy si při přípravě pokrmů nemusíme odepřít kontakt s našimi hosty a můžeme se party plně zúčastnit.

Také hodně těžíme z toho, že máme kuchyňský ostrůvek k dispozici během našich každodenních prací. Integrace kuchyně s obývacím pokojem nám umožní současně sledovat naše hrající si děti nebo sledovat film na televizi v obývacím pokoji.

Představte si, o kolik příjemnější by byly Vaše kuchyňské práce, kdybyste byli doprovázeni svými blízkými při každé činnosti.

Prostor

Další výhodou je zvětšení prostoru.  Vzdání se zdi nám dává mnohem větší prostor, který můžeme využít mnohem lépe.

To samozřejmě vytváří řadu výhod v komunikaci mezi kuchyní a obývacím pokojem nebo jídelnou.

 Nebylo by příjemnější podávat hostům jídlo s volným průchodem mezi kuchyní a obývacím pokojem?

 Kuchyňský trojúhelník

Ostrov nám umožňuje využít schéma kuchyňského trojúhelníku, což je nejpraktičtější model uspořádání kuchyně.

Použití kuchyňského trojúhelníku nám umožňuje volně se pohybovat mezi polohou dřezu, chladničky a plynového hořáku nebo varné desky.

Další výhodou kuchyňského trojúhelníku je přítomnost pracovní desky u spotřebiče. To usnadňuje práci, protože v blízkosti dřezu, lednice a sporáku máme prostor, kde můžeme odložit výrobky, nádobí nebo pomůcky, které používáme při vaření.

Pokud vám záleží na čase stráveném během vašich kulinářských experimentů? Kuchyňský trojúhelník vám jistě poslouží.

Vizuální stránka

Další výhodou je vizuální synchronizace kuchyně s obývacím pokojem.

Kuchyně s ostrůvkem je velkolepým kontrastem k obývacímu pokoji. Pokud vás vaše vysněná kuchyně nadchne každý den, proč ji schovávat za zeď? Nevypadal by váš krásný obývací pokoj lépe vedle prestižně vypadajícího baru?

Na co si dát pozor při výběru kuchyňského ostrůvku?

Klíčovým faktorem je velikost pracovní desky. Říká se, že abychom mohli umístit mycí plochu na kuchyňský ostrůvek, budeme potřebovat min. 120 x 80 cm plochu.

Vzhledem k tomu, že mnoho kulinářských aktivit se pohodlně provádí v blízkosti dřezu, bude lepší, když si vyhradíme prostor pro řezání, loupání nebo přípravu jídla.

Je také běžné kombinovat kuchyňský ostrůvek s barem nebo jídelním stolem. To usnadňuje servírování jídla, protožemůžeme sloužit sami sobě a svým blízkým na dosah ruky.

Instalatérství

S kuchyňským ostrůvkem musíme počítat s tím, že voda k němu musí být vedena podlahou.

Zatímco s tekoucí vodou není problém, pokud jde o odpad, musíme mít na paměti, že odtok by měl mít sklon asi 2-3%.

Je proto dobré se s odborníkem ujistit, zda bude možné vést odtok k hlavní kanalizační stoupačce s ohledem na sklon.

Pracovní prostor

Při uspořádání kuchyňského ostrůvku stojí za to dodržet vzdálenost min. 120 cm od protější pracovní desky.  To vám umožní volně se pohybovat v prostoru mezi ostrovem a pracovní deskou, což výrazně zlepší pohodlí pohybu v kuchyni. Pokud je to možné, může být tato vzdálenost zvýšena na 140 cm.

Jak si představujete své kuchyňské experimenty? Děje se toho kolem vás pořád hodně? Umožnilo by vám vytvoření volného prostoru efektivnější pohyb?

Shrnutí

Kuchyňský ostrůvek přinese do naší kuchyně hodně jak fyzicky, tak vizuálně. Než se však rozhodnete pro toto řešení, je dobré naplánovat si celý proces instalace přímoo u Vás a věnovat pozornost detailům, které mohou mít vliv.

Autor

  • Paulina Płócieniczak

    Editorka Lavello blogu, která je zapálená ohledně témat týkajících se srdce každého domova - kuchyně a jejího designu. Miluje funkční, odolná a krásná řešení, která si užijete na mnoho let. Díky její lásce k přírodě, klade velký důraz na přírodní materiály v kuchyni. Jejím cílem je pomoci čtenáářům vybudovat kuchyni jejich snů, kde denní práce přestanou být nepříjemné a stanou se radostnými a unikátními.

    piszepaulina@gmail.com Płócieniczak Paulina