NA ČEM SE PŘI REKONSTRUKCI NEVYPLATÍ ŠETŘIT?

Při rekonstrukci domu se můžeme setkat se situací, kdy náklady na renovaci začnou převyšovat naše možnosti.

Taková situace může nastat v případě špatného odhadu našich finančních možností nebo když se objeví nepředvídané dodatečné práce.

Obvykle, když náklady na renovaci začnou převyšovat naše možnosti, uchýlíme se k hledání levnějších řešení.

Je vždy bezpečné snižovat náklady?

Vzhledem k tomu, že v obchodech pro kutily je k dispozici široká škála produktů, které jsou k dispozici v různých cenových relacích, stojí za to dvakrát přemýšlet, než se rozhodnete koupit levné stavební a dokončovací výrobky.

Proč je to tak důležité?

Levnější neznamená vždy výhodnější. Jedno z dnešních rčení zní: “Chudí lidé si nemohou dovolit levné věci”. Přesně totéž platí, pokud jde o renovaci. Existuje totiž velmi vysoké riziko, že vybavení, které nakupujeme pro náš interiér, se ve velmi krátké době opotřebuje. Ještě horší je, že jeho výměna se může ukázat jako ještě dražší náklad než původní instalace a může vyžadovat řadu následných prací.

Jak se tedy můžeme chránit před dvojími výdaji?

Ze všech výrobků a stavebních materiálů jsme našli ty, kde pokusy ušetřit peníze mohou mít nákladné následky.

Níže uvádíme, jaké jsou tyto produkty a proč na nich nestojí za to šetřit:

  1. Podlahy

Podlaha je nejvíce využívaným povrchem v našem domě.

Tím, že ji obložíme nekvalitním materiálem, se v blízké budoucnosti odsuzujeme k četným škodám. Nejvadnějším materiálem, který můžeme použít, jsou laminátové podlahy s nízkým opotřebením.

Při použití tohoto materiálu můžeme očekávat, že se  brzy po dokončení renovace objeví četné manžety, poškození, praskliny a škrábance.

Aby toho nebylo málo, tyto panely vykazují nízkou odolnost proti vodě. Výsledkem je, že voda absorbovaná laminátem způsobí, že se naše panely začnou vyboulit, což nakonec povede k deformaci podlahy a jejímu celkovému zničení.

  1. Vodovodní armatury

Téma nekvalitních vodovodních armatur je nebezpečné, protože přináší mnohem větší důsledky než jejich výměna.

Jak víme, voda je jedním z nejsilnějších prvků nacházejících se v přírodě. Kdo slyšel rčení o kapce, která prořezává skálu? Přesně to samé se může stát s naším nábytkem, podlahou a sousedovým stropem.

Bohužel kapající voda, kterou nemůžete vypnout žádným nástrojem, není nic ve srovnání s tím, co se může stát na dně našeho mixéru… Nemluvě o vodním kameni, který se shromažďuje uvnitř našeho mixéru a jen zhoršuje situaci.

Vodní armatury jsou věci, které jsou velmi vystaveny našemu dotyku, což může být často trhnutí nebo náraz. Ať už je to kohoutek v naší kuchyni, umyvadlo nebo třeba dešťová sprcha. Životnost tohoto levného příslušenství se zpravidla počítá spíše v měsících než v letech.

  1. Dlaždice

Opakovaně slýcháme, že někteří lidé, aby ušetřili peníze na renovaci, se rozhodnou neobkládat stěny v kuchyni nebo koupelně. To je chyba. Místa vystavená vlhkosti rychle podléhají škodlivým účinkům vody.

Výrobci různých typů barev často tvrdí, že jsou vodoodpudivé, ale bohužel většina z nich se neukáže být tak účinná, jak je uvedeno na obalu barvy. Je velký rozdíl mezi občasným šplouchnutím a intenzivním působením různých kapalin.

Výsledkem je, že stěna musí být pravidelně přemalována a v nejhorším případě je třeba vyměnit povrchovou omítku, která byla dříve aplikována na stěnu.

  1. Chemie

Věci jako omítka, sádra, spárovací hmota, lepidlo na dlaždice nebo barvy jsou materiály, jejichž výměna zahrnuje renovaci povrchů v celé místnosti. Pokud je materiál, jako je hladký povrch – vydává po několika měsících na nějakém místě. Můžeme si být téměř jisti, že další trhliny a dutiny jsou jen otázkou času.

Totéž může platit pro “ Volné dlaždice” na stěnách naší kuchyně nebo koupelny nebo praskliny v barvě.

Jak jsme již zmínili, nekvalitní barva, která absorbuje vlhkost a nečistoty jako houba, je jen jednou z mála atrakcí, které nás mohou postihnout.

Pokud si koupíme levnou, nekvalitní barvu, můžeme se setkat s velmi špatným pokrytím a musíme si několikrát vymalovat stěny.

Tato situace nás nejen vystaví dvojí investici, ale donutí nás trávit více času malováním.

  1. Práce

 Tím, že jsme hledali profesionála, který bude dělat práci co nejlevněji, bychom mohli

To se pohybuje od příslovečné zpackané práce až po krádež. Ani ty nejkvalitnější materiály a designové prvky nás před tím neochrání. Kvalita jde často ruku v ruce s cenou. Někdy je lepší zaplatit více a získat na oplátku kvalitní zpracování, než riskovat nedostatky, vady nebo dokonce podvod.

Někdy je také velkou chybou vrhnout se do hlubin a vzít věci “do vlastních rukou”. Pokud obchod neznáme a neudělali jsme to dříve, můžeme skončit s výsledkem, který je zcela odlišný od toho, co jsme očekávali.

V takových situacích se velmi často ukazuje, že jsme nuceni zavolat někoho se zkušenostmi, aby za nás opravy provedl.

Bohužel, čas, nervy a promarněné rozpočty jsou měnou, kterou platíme za tento druh spěchu.

  1. Nákup “přesně”

 Mnozí z nás zapomínají při plánování výdajů na renovaci nechat 15-20% našeho rozpočtu na nečekaná překvapení . Tím, že jsme utratili peníze na renovaci do posledního haléře, jsme se dostali do slepé uličky proti neočekávaným investicím.

 Nejsou to jen materiály a doplňky, které vstupují do hry. Někdy renovace vyžaduje další práci, která také přichází za určitou cenu. Důsledkem předčasného uzamčení rozpočtu je, že když nás náklady začnou zahlcovat, děláme ve stresu špatná rozhodnutí.

 Shrnutí

 Někdy stojí za to počkat o něco déle, než naplánovat renovaci a řádně se na ni připravit, spíše než ji přerušit uprostřed práce nebo snížit náklady na věci, které hrají důležitou roli. Při výběru doplňků pro náš interiérový design musíme mít na paměti, zda cena, kterou platíme za produkt, je hodnota vizuálního efektu, nebo zda je to hodnota, kterou platíme za kvalitu výrobku.

Často se stává, že to, co je předražené, je vadný výrobek, který je nežádoucí kvůli své poruchovosti. To však není pravidlem, protože obchody občas překvapí své zákazníky, aby je povzbudily k nákupu. Nicméně podezřele nízká cena by pro nás měla být signálem, abychom si daný produkt nebo službu prohlíželi pečlivěji a kontrolovali recenze.

 

Autor

  • Paulina Płócieniczak

    Editorka Lavello blogu, která je zapálená ohledně témat týkajících se srdce každého domova - kuchyně a jejího designu. Miluje funkční, odolná a krásná řešení, která si užijete na mnoho let. Díky její lásce k přírodě, klade velký důraz na přírodní materiály v kuchyni. Jejím cílem je pomoci čtenáářům vybudovat kuchyni jejich snů, kde denní práce přestanou být nepříjemné a stanou se radostnými a unikátními.