Nápady na design kuchyně – 7 nejčastějších chyb

Čeká vás dlouho očekávaná rekonstrukce? Už máte nápad na design Vaší kuchyně? Abyste zajistili, že každý prvek Vašeho výtvoru bude realizován v souladu s Vaší vizí, musíte znát několik klíčových technických faktorů.

 Faktem je, že mnoho konceptů pro Váš dekor se může při střetu s realitou proměnit v sutiny.

 Proč?

 Představte si, že při nákupu pro renovaci najdete domácí spotřebič svých snů. Kupujete ho spolu s nábytkem ještě před rekonstrukcí. Uděláte to předem, abyste se ujistili, že až začne práce, bude vše po ruce. Rekonstrukce se rozjíždí. Jakmile jsou stěny obroušeny a natřeny a dlažba a podlaha položeny, sestavíte nábytek a zapnete své zbrusu nové vybavení. Najednou zjistíte, že stará instalace nezvládne napětí nového, pokročilejšího zařízení a vyhoří.

 Nyní máte dvě možnosti.

 Buď rozřežete stěny a podlahu a vyměníte instalaci za novou, nebo vyhledáte a vyměníte pouze vyhořelou část instalace… a vyměňíte nový domácí spotřebič za slabší – již se tak dokonale nehodí k Vašemu novému nábytku.

 Ale počkejte.

 Koneckonců, Váš profesionál není elektrikář, musí začít další práci od zítřka a najde si čas až za tři měsíce a váš rozpočet už se vyčerpává… Co v takové chvíli uděláte?

 To je samozřejmě extrémní situace, ale jak pravdivé a běžné….

 Naštěstí lze takovým kritickým situacím předcházet.

 Většina takových nebezpečí je odhalena, až když je příliš pozdě. Jsou nebezpečné, nákladné a stávají se poměrně často. Takových kritických momentů je však málo a lze jim poměrně snadno zabránit.

 K podobným nehodám obvykle dochází, když provádíte stavební nákupy předčasně, nebo když se profesionál, kterého najmete, specializuje pouze na jednu oblast dokončování. Např. pokud si najmete malíře, bude se soustředit na to, aby stěny dobře vymaloval, pokud si najmete obkladače, zaměří se pouze na dlaždice. Další otázky Vaší renovace, jako je počet najetých kilometrů a stav instalací, ho nemusí nutně zajímat. Koneckonců, mohl by udělat chybu, že by se pokusil jít nad rámec svých specifikací a vystavit vás a sebe nákladům.

 Abychom vám usnadnili prevenci takových nepříjemných událostí, rozdělili jsme je do několika jednotlivých sekcí:

 Elektroinstalace

Než začnou dokončovací práce na vašem domě, zjistěte si dvě základní věci o vašem elektrickém systému.

 • Jak stará je instalace
 • Kudy to jde

 Stará instalace je často vadná. Zvláště po rekonstrukci. Starší domácí spotřebiče a elektronika neměly takovou intenzitu jako ty dnešní. Pokud byly kabely vyrobeny z hliníku, musíte vzít v úvahu, že časem oxidují. Existuje mnoho případů, kdy bezprostředně po renovaci musí být stěny a podlaha znovu vytrženy, protože instalace není schopna zvládnout intenzitu způsobenou zařízením novější generace.

 Další důležitou informací je, kudy kabely jdou. Jejich průběh může zabránit instalaci důležitých prvků vašeho nábytku. Stává se také, že jeden z kabelů je přerušen bez povšimnutí. Po dokončení práce se ukáže, že instalace nefunguje tak, jak by měla, protože byla poškozena vrtačkou nebo bruskou. Může také zkratovat nebo dokonce způsobit požár.

 Pokud očekáváte, že vyvrtáte otvory do stěn nebo podlahy, oslovte informace o instalaci ve vaší nemovitosti a poskytněte je odborníkům, kteří tuto práci provádějí. Najdete je od majitele budovy, stavební firmy, která postavila váš dům, nebo od předchozích nájemníků. Můžete také nechat provést vyhledávání profesionály, kteří dělají práci u vás.

 Ventilace

 Vaše kuchyně a koupelna musí mít větrací otvory. Při instalaci větrání potřebujete znát nejen gravitační zákon, ale i stavební právo.

 Nejprve si vysvětlíme, jaké typy větrání rozlišujeme:

 • Mechanická ventilace

 Jedná se o ventilaci, která má elektrický ventilátor, který po zapnutí odvádí výpary z vašeho pokoje.

 • Gravitační větrání

 Jedná se o větrání, které pomocí fyzikálních zákonů spontánně vypouští teplé páry potrubím nebo větracím otvorem umístěným v blízkosti stropu.

 Zdánlivě si můžeme myslet, že mechanická ventilace je mnohem lepší. Z právních důvodů to však vypadá jinak. Pokud máte v kuchyni plynovou instalaci, musíte mít alespoň jeden gravitační otvor. A co víc, nemůže být připojen k žádnému jinému potrubí! (Ani s ventilátorem digestoře).

 Stojí za zmínku, že větrání dvou místností jedním potrubím je nezákonné. Stěží to bude mít v praxi špatný účinek. Jeden větrací kanál rozdělený do dvou místností bude mít velmi špatnou kapacitu a nebude sloužit svému účelu.

 Instalace vody

 Problematika instalace vody vypadá velmi podobně jako u elektroinstalace. Než začnete dokončovat práci, zjistěte, jakým směrem Vaše potrubí běží. Rozepnutí nebo poškození jednoho z nich Vás nejen donutí přerušit přívod tekoucí vody, dokud nepřijde instalatér, ale také způsobí zmatek se záplavami a poškozením Vašeho nového interiéru. Pokud je Vaše potrubí již staré, zvažte výměnu potrubí za nové před zahájením renovace.

 Druhým hlediskem je vzdálenost dřezu od hlavního instalatérského zdroje. Nezapomeňte umístit umyvadlo ne dále než 3 m od stoupačky vodovodu. Překročení této vzdálenosti znamená porušení stavebních předpisů a může vás vystavit nefunkčnímu odtoku. Rozteč odtoku by měla být minimálně 3 mm / 1 metr instalace

 Vytápění

 Plánujete výměnu radiátorů? Pokud bydlíte v paneláku, ujistěte se, že je to určitě možné!

 Topná sezóna takovou operaci znemožní. Pokud uzavřete vodní okruh, Vaši sousedé nebudou mít topení. Správce budovy nemusí v takové situaci souhlasit s Vaším návrhem na výměnu radiátorů.

 Musíte také vědět, že důkladné vymalování stěn může vyžadovat odstranění radiátorů v místnosti. Směle můžete přeskočit prvek odstranění topidla, ale musíte počítat s drobnými nedokonalostmi v této oblasti.

 Nábytek

Nejčastější chybou je nákup nábytku “okem”. Nadšením z jeho krásného vzhledu zapomínáme na důležitou věc, kterou jsou jeho rozměry. Při montáži nábytku ve Vašem pokoji můžete být překvapeni, když rozměry nábytku neladí se zbytkem Vaší kuchyně.

 Při nastavování rozměrů nábytku zvažte, zda se nábytek hodí:

 • umístění okna
 • umístění křídla předních dveří
 • rozměr domácích spotřebičů a elektroniky
 • umístění elektrických zásuvek.

 Pokud plánujete dvě řady skříní ve vaší kuchyni, nezapomeňte, že vzdálenost mezi nimi musí být nejméně 120 cm.

 Vlhkost a plísně

Důvody vzniku plísně na stěnách jsou tři:

 • Špatné vytápění
 • Špatná ventilace
 • Špatná cirkulace vzduchu.

Místnosti, jako je kuchyň a koupelna, musí být větrány. Často je instalován ventilátor, který se zapíná a vypíná spolu se světlem. Funguje to skvěle, když jste uvnitř místnosti. Když však opustíte kuchyň nebo koupelnu, vypnutý ventilátor místo toho, aby pomáhal, brání proudění vzduchu a odvodu vlhkosti z místnosti. Měsíc nebo dva po renovaci se na čerstvě natřených stěnách mohou objevit první známky plísně. Pokud máte v plánu dělat ve svém pokoji věci související s vlhkostí, jako je koupání nebo zavěšení prádla, ujistěte se, že bude řádně větrán a vyhříván a vzduch bude volně cirkulovat po celé místnosti.

 Směrování všech instalací

 Umístění domácích spotřebičů a elektroniky bude zahrnovat přístup k elektřině. Ujistěte se tedy, že kabel každého z nich má volný přístup k zásuvce. Pokud plánujete přesunout sanitární zařízení, zkontrolujte, zda je možné je přivést do odtoku. Při nákupu nábytku přemýšlejte o tom, zda některý z nich uzavře přístup k elektrickým zásuvkám. Ujistěte se, že dřez bude v bezpečné vzdálenosti (50 cm) od zásuvek a plynového nebo elektrického sporáku.

 Jak vidíte, neuváženými a unáhlenými rozhodnutími se můžete vystavit nejen neočekávaným nákladům, ale také nebezpečí pro Vaše zdraví. Při plánování renovace mějte na paměti důležité faktory, díky kterým se Vaše plány mohou proměnit v prach… Naštěstí jich není mnoho a lze je předvídat. Stačí o nich vědět, abyste si mohli naplánovat svůj vysněný interiérový prvek jeden po druhém.

Autor

 • Paulina Płócieniczak

  Editorka Lavello blogu, která je zapálená ohledně témat týkajících se srdce každého domova - kuchyně a jejího designu. Miluje funkční, odolná a krásná řešení, která si užijete na mnoho let. Díky její lásce k přírodě, klade velký důraz na přírodní materiály v kuchyni. Jejím cílem je pomoci čtenáářům vybudovat kuchyni jejich snů, kde denní práce přestanou být nepříjemné a stanou se radostnými a unikátními.

  View all posts