Podlahové panely, dlažba, dřevo nebo dokonce ještě něco dalšího? Srovnání podlahových krytin.

V průběhu osmdesátých a na počátku devadesátých let minulého století dominovaly podlahovým krytinám linoleum, koberce a dlažba. Dnešní nabídka výrobků se značně rozšířila a my můžeme vybírat z celé škály dlažby, kamene, panelů, vhodných koberců a materiálů, které předstírají, že jsou jiným materiálem.

Informace získané on-line jsou nevyhovující, stejně tak jako často protichůdné, neúplné nebo z nich nemůžeme učinit rozumné závěry.

Naším cílem proto bylo zpracovat tohoto průvodce odlišně a usnadnit rozhodnutí, spíše než mu překážet. Z tohoto důvodu, dodatečně k porovnání různých podlahových krytin, na konci průvodce přikládáme pár tipů, které Vám pomohou učinit to správné rozhodnutí.

  1. Podlahové panely
    1. Laminátové panely
    2. Vinylové panely
    3. Korkové panely
  2. Pdlahová dlažba
    1. Otěr
    2. Absorbce
    3. Protiskluzové vlastnosti
    4. Glazovaná a přírodní kamenina
  3. Kamenná podlaha
  4. Dřevěná podlaha
    1. Celistvé dřevo
    2. Více-vrstvé desky / dřevěné panely
  5. Kobercová podlahová krytina
    1. Linoleum
    2. Elastické PVC koberce
    3. Gumová podlahová krytina
  6. Architektonická betonová podlaha
  7. 6 praktických tipů jak vybrat tu nejlepší podlahovou krytinu
  8. Na závěr

Podlahové panely

Panely jsou bezpochybně tím nejoblíbenějším podlahovým materiálem nacházejícím se v českých domovech. Existují 3 hlavní typy panelů: laminátové, vinylové a korkové.

Panely mohou napodobovat různé materiály, jako je dřevo nebo kámen, a mohou mít různé textury a vzory. Jsou take jednoduché na údržbu a odolné vůči UV záření.

Panely se rozdělují s ohledem na jejich třídu otěru. Toto může být označeno dvěma způsoby – od AC1 do AC5 nebo s použitím 2 číslic. Následující platí pro dům nebo byt:

  1. 31 / AC3 – vhodné pro pokoje, ve kterých je pro chůzi používána pouze obuv s měkkou podrážkou
  2. 32 / AC4 – vhodné pro všechny typy pokojů v domě
  3. 33 / AC5 – nejvyšší třída otěru – po těchto panelech je možná chůze v obuvi s tvrdou podrážkou

Laminátové panely

Laminátové panely jsou velmi oblíbené a jsou k dostání ve všech obchodech a u stavebních obchodníků.

Ty nejdůležitější věci, které je potřeba o těchto panelech vědět, jsou:

  1. Panely mohou předstírat, že jsou jinými materiály – mohou se odlišovat potiskem, který napodobuje dřevo nebo kámen
  2. Neexistují žádné laminátové panely, které by byly zcela voděodolné, takže žádné z nich se nehodí do koupelny. Přesto, existují panely, které lépe odolávají vodě a mohou být použity v kuchyni.
  3. Spodní strana levnějších laminátových panelů je obvykle vyrobena z MDF dřevotřísky, která při delším kontaktu s vodou bobtná a mění tvar.
  4. Do kuchyní budou vhodné panely založené na HDF s dodatečnou ochranou hran proti vlhkosti a s maximální mírou bobtnavosti 5%. To znamená, že po ponoření na 24 hodin, panely se zvětší o maximálně 5 %.
  5. Nejoblíbenější jsou panely o síle 8 mm, ačkoliv na trhu existují také panely o 6, 7, 10, 12 a dokonce 14 mm. Čím silnější je laminátový panel, tím je tvrdší, méně se deformuje a – ve výsledku – je lepší při schovávání nepravidelnosti podlah. Z toho důvodu někteří lidé volí silné panely k instalaci do pokojů s ne příliš rovnými podlahami.
  6. Většina laminátových panelů je nevhodná pro podlahové vytápění. Je však vhodné ověřit doporučení výrobce.
  7. Panely jsou špatné v pohlcování zvuků, např. chůze v tvrdých botách nebo zvuků dětských hraček. Z tohoto důvodu je velice důležité podložit pod ně dobrý protihlukový podklad.
  8. Poškození tmavého laminátového panelu je zpravidla snadno viditelné, vzhledem k světlému podkladu pod laminátem.
  9. a poškrábaný panel se opravuje s použitím speciálně vybrané voskové barvy na škrábanec. Výsledek však nemusí být uspokojivý.
  10. V případě že je potřeba vyměnit laminátový panel, který byl instalován na “click-lock” základnu, podlahu je potřeba rozebrat od stěny až k poškozenému panelu.
  11. Laminátové panely lákají prach, což může mít velký význam pro ty, kteří se rozhodnou použít laminátové panely tmavších barev.

Vinylové panely

Dalším typem panelů, které získávají na našem trhu na popularitě, jsou vinylové panely. Existuje pro to ten pravý důvod.

K dispozici na trhu jsou 3 druhy vinylových panelů – bez podkladu, s úzkým korkovým podkladem a se silným korkovým podkladem a HDF.

  1. Panely bez podkladu jsou zpravidla o síle do 5 mm, jsou voděodolné a dostatečně vhodné pro podlahové vytápění.
  2. Panely s korkovým podkladem nevyžadují další podložení a jsou pružnější pod chodidly. Jsou take zcela voděodolné.
  3. Panely se silným podkladem ve formě HDF desky a dvou vrstev korku odpovídají laminátovým panelům, avšak s odlišným povrchem. Takovéto panely mohou být silné až 10.5 mm, avšak vzhledem k použití HDF desek se nedoporučují pro podlahové vytápění a nejsou voděodolné. Z toho důvodu by neměly být použity v koupelnách, kde je riziko jejich neustálého kontaktu s vodou. Přesto však mohou být úspěšně použity v kuchyních a ostatních místnostech, kde je kontakt s vodou občasný a kratší.

Co bychom o nich měli vědět?

  1. Vinylové panely mohou být položeny na click-lock základnu, s použitím úchytek nebo lepidla.
  2. Vinylové panely bez podkladu a s úzkým korkovým podkladem jsou ohebné a mohou být řezány nožem na tapety.
  3. Jsou dostupné v mnoha vzorech – snadno najdeme panely, které napodobují kresbu dřeva, kamene nebo dlažby (take se vzory). Za zajímavou zmínku stojí, že panely, které připomínají dřevo jsou ve tvaru desek, zatímco ty, které připomínají kameninu nebo kámen, jsou obdélníkové nebo čtvercové.
  4. Je snadné je udržovat v čistotě – nesbírají statickou elektřinu, takže nepřitahují prach, a nečistoty jsou snadno odstranitelné.
  5. V porovnání s laminátovými panely, je o mnoho obtížnější je viditelně poškrábat, protože svrchní vrstva je silnější.
  6. Vinylové panely mohou být položeny například na stare dlažbě nebo panelech, bez nutnosti je odmontovávat, což snižuje náklady a zvyšuje rychlost montáže.
  7. Pokud se rozhodneme na montáži panelů s použitím lepidla, není nutné ponechávat expanzní mezeru, což kladně ovlivňuje jejich estetiku zejména na větších povrchách.
  8. Před montáží panelů, s nebo bez úzké podložky, porvch musí být dokonale hladký.
  9. Škrábance se odstraňují stejným způsobem jako u laminátových panelů.
  10. Narozdíl od laminátových panelů, vinylové panely nepřitahují prach, takže jsou vhodné pro alergiky.

Korkové panely

Korek je pravděpodobně tou nejméně lákavou možností, když zvažujeme podlahové krytiny. Představujeme si, že se díky své přizpůsobivosti snadno zdeformuje pod nábytkem, a jeho houbová struktura bude pohlcovat vodu.

Právě naopak.

Korek je voděodolný a odolný vůči houbám a plísním, což jej činí vhodným jak do kuchyně, tak koupelny. Navíc se po deformaci přirozeně vrací do svého původního tvaru, takže nenese žádné známky důlků od kuchyňského nábytku.

A navíc, korkové panely:

  1. jsou přírodní,
  2. nepřitahují prach, takže jsou vhodné pro alergiky,
  3. mají vynikající protihlukové vlastnosti,
  4. mohou být pokryty vrstvou laku nebo vinylu (nazývané vinylové panely s vrstvou korku), což chrání korek proti otěru
  5. V případě polakovaných panelů by měly jejich nedostatky být pravidelně doplňovány, aby se zabránilo úplnému odstranění povrchu (přírodní korková vrstva se může rozpadat). Z tohoto důvodu je nejlepší starou vrstvu laku odstranit a aplikovat novou.
  6. Korkové panely dobře izolují teplo, díky čemuž jsou teplé na dotek a příjemné pro chůzi v koupelně.
  7. Vzhledem k vysoké míře pohlcování tepla jsou pro podlahové vytápění vhodné pouze některé korkové panely.  Pro více informací čtěte (https://www.fenixgroup.cz/cs/aktuality/podlahove-vytapeni-korkova-krytina)
  8. Poškozené korkové panely se nopravují, ale mění.

Vice informací o korkových podlahách.

Pdlahová dlažba

Podlahová dlažba je v současnosti dalším typem oblíbených podlahových krytin.

Mezi nejoblíbenější druhy materiálů dlažby patří kamenina a terakota. Oba popisuje vysoká odolnost a velmi dobrá tepelná vodivost (jsou ideální pro podlahové vytápění, but mohou být nepříjemně studené, pokud je topení vypnuté – zejména u balkonových dveří). Přesto je to kamenina, která nese o něco lepší vlastnosti, což ji činí oblíbenější.

Bez ohledu na Vaši volbu materiálu, když vybíráte dlažbu od konkrétního výrobce, věnujte pozornost jejím vlastnostem. V závislosti na svém druhu se liší v odolnosti, třídě otěru, odporu k prašnosti nebo vlhkosti.

Otěr

S ohledem na otěr jsou dlažby rozděleny do 5ti typů, avšak pouze 3 z nich jsou vhodné do kuchyní.

  1. PEI 1 – toto jsou dlažby se silným otěrem a nejsou vhodné na podlahy. Hodí se spíše na stěny.
  2. PEI 2 – vzhledem k silnému otěru, tento typ dlažby může být položen na podlahu pouze ve velmi zřídka používaných místech
  3. PEI 3 – dlažba této třídy otěru je vhodná do místností kde je používána obuv s měkkou podrážkou nebo žádná obuv (například koupelna).
  4. PEI 4 – tato dlažba je vhodná do všech místností v bytě
  5. PEI 5 – dlažba nejvyšší třídy otěru může být použita ve veřejných budovách a místech, kde se používá obuv s tvrdou podrážkou, například v chodbách. Je možné po ní chodit v obuvi, používat vozíky a čistit ji mechanizací k čištění podlah

Absorbce

Absorbce je množství vody, jaké je dlažba schopna vstřebat a je na balení označena písmenem E.

Výrobci doporučují, aby dlažba pokládaná na podlahu měla E = 3% nebo 6%, tj. nízkou nebo střední absorbci, a dlažba pokládaná na zeď nad kuchyňskou desku E > 10%, což znamená vysokou absorbci.

Protiskluzové vlastnosti

Pro označení protiskluzových vlastností dlažby je používáno písmeno R, mělo by být R8 ve vlhkých místnostech

Protiskluzových vlastnostní dlažby je možné dosáhnout dvěma způsoby – pomocí konvexních a konkávních vzorů na dlaždici a prostřednictvím vhodné glazury.

Glazovaná a přírodní kamenina

Kamenina může být zakoupena v glazované nebo neglazované variant (také označované jako leštěná nebo technická kamenina).

Hlavní výhodou neglazované dlažby je skutečnost, že je stejnorodá, a díky tomu jsou na ní menší poškození a odlomení méně viditelné.

Na druhou stranu odlomky jsou poměrně dobře viditelné na glazované dlažbě, avšak ta je lépe odolná vůči vodě a teplotě a snadněji se čistí.

Přečtěte si vice o rozdílem mezi jedním a druhým typem kameniny na Sanimat.cz

Kamenná podlaha

Pokud chcete Vaši kuchyni zařídit v moderním, minimalistickém stylu a zároveň si můžete dovolit použít dražší podlahovou krytinu, potom je pro Vás tou pravou volbou kamenná podlaha.

Nejoblíbenější podlahové kameny jsou vysoce odolné proti otěru a vlhku. Také se snadno udržují, ačkoliv některé z nich nemají rádi silné chemikálie, které je mohou poškodit. Jsou rovněž vhodné pro podlahové vytápění (výhody a nevýhody jsou shodné jako u podlahové dlažby).

Nejoblíbenější kameny používané v kuchyních zahrnují travertin, břidlici a žulu. Jsou k sehnání v různých barávhc a vzorech, takže pokud zvolíte takovou podlahu, bude snadné ji sladit se zbytkem Vaší kuchyně.

  1. Žula je nejčastějším kamenem, který v kuchyni najdete. Je odolná vůči chemikáliím, mechanickému poškození a vlhkosti. Je snadná na údržbu a ideální do kuchyní a koupelen.
  2. Břidlice je kyselinovzdorná a voděodolná, a je dostupná ve výběru barev a odstínů, od černé po rezavou, šedou nebo zelenou. Může být položena jak na podlahu, tak stěnu, nejen v kuchyni. Některé druhy břidlice mají přirozeně vlnitou strukturu, což zvyšuje jejich protiskluzové vlastnosti.
  3. Travertine je velice elegantin kámen v barvě písku, což dodává podlaze antický vzhled. Je odolný vůči otěru, presto však, není ideálním materiálem. Vzhledem ke svému vodu – absorbujícímu povrchu vyžaduje impregnaci, což jej činí nevhodným do koupelny.

A co mramor?

Mramor je krásný kámen, avšak pokud jej hodláte použít na podlahu, vemte v úvahu jeho zápory.

Nejvážnějším z nich je věc, že mramor se používáním zbaví lesku, což může být opraveno jedině lakováním.

Navíc, jako travertine, mramor pohlcuje vlhkost, takže by měl být pravidelně impregnován. To jej učiní odolným vůči vodě, kyselinám z potravin a tuku. Dále by měl být umýván čistícími prostředky navrženými pro tento účel.

Přečtěte si vice informací o výhodách a nedostatcích mramorových podlah na podlahy.com.

Dřevěná podlaha

Přírodní dřevo vytváří v místnosti příjemné mikroklima. Je teplé na dotek a je mnoha považováno za nejlepší volbu pro podlahu.

Toto však neznamená, že dřevo (celé nebo ve formě dřevěných panelů, vícevrstvých desek) je ideální a vhodné do každé místnosti.

Ve skutečnosti je o dřevo nutné pečovat, není příliš vhodné pro podlahové vytápění a pokoje s vysokou vlhkostí. V obou případech sehrají úlohu pouze vybrané typy dřeva.

Pokud se proto rozhodnete použít dřevo v kuchyni nebo koupelně, použijte druh, který se pro ně nejlépe hodí.

Celistvé dřevo

V případě kuchyni a koupelen doporučují profesionálové exotické variant, např.

  1. jatoba (courbaril – ze střední a jižní Ameriky),
  2. merbau (z tropických pralesů Oceánie a jižní Asie)
  3. nebo doussie (z Afriky, tropických pralesů)

Ty mají nejvyšší houževnatost – respektive 71, 48 a 41 megapascalů, díky čemuž se méně smršťují a lépe odolávají kontaktu s vodou.

Pokud uvažujeme o Evropských druzích, mohou být použity červený dub nebo buk, ale vzhledem k jejich nižší houževnatosti (37 MPa) je lepší položit je pouze v kuchyni.

Bez ohledu na stupeň houževnatosti musí být každý druh dřeva pečlivě impregnován a mezery a hrany musí být zajištěny, aby žádná vlhkost nepronikla.

Výběr impregnace by měl být zvažován při nákpu podlahy. Existují dva doporučované typy – voskový olej a glazura.

  • Voskový olej proniká hluboko do struktury dřeva a je přírodním prostředkem, který neovlivňuje mikroklima bytu, což je nejvýše důležité pro alergiky. Takto ošetřená podlaha vyžaduje roční impregnaci.
  • Glazura je chemický prostředek, který není vhodný pro alergiky, ale je při denním využívání trvalejší a ekonomičtější. Renovace je však pracnější, vzhledem k tomu že podlaha musí být před novou vrstvou glazury zbroušena.

Více-vrstvé desky / dřevěné panely

Dodatečně ke klasickým dřevěným deskám rozlišujeme vice-vrstvé desky, jinak známé jako dřevěné panely.

Tyto desky se skládají ze 2 nebo 3 vrstev slabých desek. Ty jsou zase chráněny olejováním nebo několikanásobným glazurováním s UV tvrzením. To je činí vice voděodolnými a méně náchylnými k vyboulení než tradiční desky.

Toto však neznamená, že každá vice vrstvá deska je použitelná v kuchyni nebo v koupelně. Je potřeba se řídit doporučeními výrobce a materiály, ze kterých jsou vyrobeny jednotlivé vrstvy. Pouze ty, které jsou vyrobeny ze 3 vrstev jsou více voděodolné (viz “celistvé dřevo” výše), mohou být úspěšně instalovány v kuchyni (a v několika případech dokonce v koupelně).

Co se týče podlahového vytápění, je nejlepší použít takové panely, které výrobce doporučuje pro tento druh vytápění. Akácie, dub, doussie, jatoba, kambala, merbau a teak jsou nejvhodnější, což se pojí s jejich nízkou smrštivostí a rozpínáním.

Rozdíly mezi celistvými a vice-vrstvými dřevěnými deskami

Celistvé dřevo  Více-vrstvé desky
Odolnost vůči prodlouženému vystavení vodě Závislá na dřevu. Řiďte se pokyny výrobce. Závislá na vrstvách dřeva a ochraně. Řiďte se pokyny výrobce.
Vhodnost pro podlahové vytápění. Velmi nízká Nízká (čím slabší, tím lepší)
Montážní metoda Lepení Lepení nebo plovoucí montáž
Obnova Opakované broušení možné Broušení je možné jedině při lepené instalaci; počet brousících cyklu závisí na síle povrchu vrstvy (obvykle od 1 do 3)
Zvukotěsnost Velmi dobrá Dobrá nebo velmi dobrá
Odolnost vůči UV Ano, pokud je dřevo glazurováno Ano, pokud je svrchní povrch glazurován

Kobercová podlahová krytina

Kobercová podlahová krytina zahrnuje PVC, linoleum, gumu a vestavěné koberce, které byly oblíbené v 70 letech.

Všechny koberce:

  • mají protiskluzové vlastností (I za mokra),
  • jsou dostupné ve velkém množství barev a vzorů.
  • mohou napodobovat ostatní materiály (ačkoliv ne tak dobře jako laminátové nebo vinylové panely),
  • jsou poměrně měkké, což je činí účinnými při pohlcování zvuků z tvrdých podrážek
  • teplé na dotek
  • mohou být pod těžkým nábytkem deformovány
  • Může se do nich zaříznout ostří nože, který spadl z kuchyňské desky.

A v čem se liší?

Linoleum

Linoleum bylo vynalezeno v roce 1863 Frederickem Waltonem. Jeho přírodní složení jej činí vhodným pro alergiky.

Díky svému složení je tento material velmi trvalý, odolný vůči poškrábání a snadný na údržbu v čistotě. Navíc má antistatické a bakteriostatické vlastnosti, což zastavuje vývoj mikroorganismů na jeho povrchu. Linoleum je take odolné vůči vysokým teplotám.

A co jeho nevýhody?

Linoleum není zcela odolné vůči vlhkosti, takže jedině ty s doporučením výrobce mohou být použity v kuchyni.

Pro vice informací o linoleu klikněte na supellex.cz.

Elastické PVC koberce

Narozdíl od linolea, PVC koberec není přírodním výrobkem, ale je levnější a zcela voděodolný,

a současně je citlivý na vysoké teploty, takže vylití horkého oleje v kuchyni na něm může zanechat známky. Přesto, vyplatí se věnovat pozornost pokynům výrobce, neboť některé PVC podlahy mohou vysoké teploty snášet lépe.

Ve vztahu ke složení, ohebné podlahové krytiny mohou být rozděleny na homogenní a nehomogenní (vice-vrstvé).

  1. Homogenní koberce nalezneme nejčastěji ve veřejných budovách, protože jsou odolné vůči otěru a mechanickému poškození, ale nepohlcují zvuky z důvodu chybějícího podkladu.
  2. Více-vrstvé koberce se skládají z mnoha vrstech různého složení a hodí se např. do kuchyní, mohou ale být úspěšně použity take v ostatních místnostech v domě.

Koberce s abrazivní vrstvou o vice než 3.5 mm mají tu nejvyšší odolnost otěru. Koberce s přidanou protiskluzovou vrstvou jsou velice vhodné do kuchyní.

Gumová podlahová krytina

Gumová podlaha, podobně jako linoleum, je vyrobena z přírodních materiálů. Je vysoce odolná vůči otěru, poškození a špíně a proto je často používána ve veřejných budovách a veřejných dopravních prostředcích.

Když si vybíráte koberec tohoto druhu, věnujte pozornost, zda je pokryt polyuretanovou vrstvou. Opotřebovává se, takže musí být za účelem obnovy položena znovu.

Architektonická betonová podlaha

Zvláštní, že ač se to nezdá, architektonický beton se stává v moderních kuchyních stále populárnějším.

Předkládáme některé nejdůležitější vlastnosti takové podlahy:

  1. je položená vcelku, takže nejsou žádné spoje, kde se hromadí prach,
  2. je odolná vůči mechanickému a chemickému poškození, škrábancům a vlhkosti,
  3. beton je položen v tenké vrstvě (přibližně 2-3 mm), takže je vhodný pro podlahové vytápění,
  4. taková podlaha nezvyšuje úroveň podlahy, takže není nutné zvedat dveře,
  5. jeho barva může být změněna (což take nezvyšuje úroveň podlahy),
  6. je trvalá, neabsorbentní, odolná vůči chemikáliím, ale je třeba být opatrný s barvícími látkami, protože skvrna může zůstat,
  7. tyto podlahy jsou pokryty epoxydovými nebo polyesterovými pryskyřicemi, což dodává podlaze protiskluzové, antistatické vlastnosti a činí je odolnými vůči chemikáliím.

Při výběru typu materiálu bychom měli věnovat pozornost síle parametrů uvedených v PN-EN 206, stejně tak jako barvě, odbarvení a textuře.

6 praktických tipů jak vybrat tu nejlepší podlahovou krytinu

Pokud jste již byli v obchodě s podlahami, pravděpodobně jste si všimli, že rozdílné produkty vyrobené ze stejného typu materiálu mohou mít velmi rozdílné charakteristiky.

Například, dva modely laminátových panelů mohou mít různou strukturu, třídu otěru nebo absorbci. To same platí pro podlahovou dlažbu, kámen nebo dřevo.

To velmi ztěžuje ten správný výběr.

Máme však 6 tipů, jak Vám pomoci.

  1. Nejprve si přečtěte obecné informace o vlastnostech dostupných materiálů (tj. text výše) a zvolte ten, který Vám nejlépe vyhovuje.
  2. Navštivte několik obchodů a osahejte si několik výrobků z Vámi vybraných materiálů. Některé se budou zdát teplejší a jiné chladnější, některé budou méně a některé vice příjemné na omak. Zapište si svá pozorování, abyste na nic nezapoměli. Toto se Vám bude hodit později, před konečným rozhodnutím.
  3. Podívejte se na doporučení výrobce co se vlastností materiálu týče a opusťte ty, které nevyhovují Vašim požadavkům. Nikdy nevolte vzhled na úkor kvality.
  4. Zeptejte se na stejný výrobek prodejců v různých obchodech, abyste se vyhnuli manipulaci od těch, kdo získají provizi za objem prodeje nebo za doporučení výrobku konkrétní značky.
  5. Zjistěte, zda je zvolené materiály nutné čistit speciálním způsobem a zda vyžadují údržbu.
  6. Vyfoťte si jména produktů, které se Vám líbí, abyste si ověřili jejich hodnocení online, až se vrátíte domů.  Hledejte hodnocení lidí, kteří používají konkrétní product po delší čas a mohou se vyjadřovat k jeho kvalitě a odolnosti.

Je důležité pamatovat na jednu další věc.

Jestliže Vám některý produkt padne do oka, raději si jej objednejte, i když plánujete přestavbu za delší čas. Pokud výrobce nemá daný product na skladě, vyrobí jej pouze, když obdrží vice objednávek. V takových případech můžete na Vaši objednávku čekat až 3 měsíce.

Na závěr

Věříme, že tyto tipy se při výběru toho nejlepšího podlahového materiálu ukáží jako užitečné a zajistí Vaši spokojenost na dlouhé roky dopředu.

Byl tento článek užitečný? Možná existuje něco, na co jsme zapoměli? Podělte se o své postřehy s ostatními a zanechte komentář níže.

Autor

  • Paulina Płócieniczak

    Editorka Lavello blogu, která je zapálená ohledně témat týkajících se srdce každého domova - kuchyně a jejího designu. Miluje funkční, odolná a krásná řešení, která si užijete na mnoho let. Díky její lásce k přírodě, klade velký důraz na přírodní materiály v kuchyni. Jejím cílem je pomoci čtenáářům vybudovat kuchyni jejich snů, kde denní práce přestanou být nepříjemné a stanou se radostnými a unikátními.